Egzotyczne owoce

Egzotyczne owoce

KARAMBOLA

​Karambola to roślina bardzo charakterystyczna dla krajów leżących na południu. Owoc osiąga długość 7 – 12 cm i jest pokryty cienką skórką; posiada żółtobrązową barwę. Pod skórką kryje się miąższ o barwie żółtozielonej. Jest bardzo słodki i soczysty, wypełniony małymi pestkami. Osoby które miały okazję spróbować tego smaku twierdzą, że stanowi on połączenie ananasa, agrestu i śliwki, choć jest to oczywiście kwestia indywidualnego gustu. Sok z karamboli doskonale sprawdza się w upalne dni. Jest bardzo orzeźwiający i skutecznie gasi pragnienie, a do tego obniża temperaturę ciała – z tego też powodu można również stosować go w czasie gorączki. Owoce nie są zbyt kaloryczne, a jednocześnie zawierają wiele witamin i minerałów, cennych dla naszego organizmu. Jest to przede wszystkim bogate źródło witaminy A, magnezu i żelaza.

PAPAJA

Papaja jest byliną, która kształtem i wyglądem przypomina nieco palmy. Może osiągać nawet 10 metrów wysokości. Jej owoce nazywane są jagodami; mogą występować w wielu gatunkach i odmianach, różniąc się kształtem i barwą. Najczęściej mają kształt kulisty, owalny lub przypominający nieco gruszkę. Miąższ jest miękki i soczysty. W smaku owoce są bardzo słodkie, przez co niektórzy niezbyt za nimi przepadają. Papaja jest jednak dość niskokaloryczna, nawet jak na owoce egzotyczne. Do tego stanowi bogate źródło witaminy C oraz A. Zawiera także cenny dla naszego organizmu enzym – papainę, który odpowiada między innymi za wspieranie procesów trawiennych.

KAKI

Owoc kaki – znany również jako persymona – jest uprawiany głównie w Azji. Z wyglądu jest nieco podobny do pomidora. Posiada bardzo słodki miąższ o dość galaretowatej konsystencji. Kaki jest przede wszystkim bogatym źródłem witaminy A i C. Zawiera też mnóstwo wapnia, przez co powinny zajadać go zwłaszcza osoby cierpiące na osteoporozę oraz kobiety w ciąży. Niedojrzałe owoce kaki mają nieco cierpki smak, ale za to wykazują silne działanie przeciwzapalne.

 

 


Kontynuowano egzotyczne owoce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *